computerbellross.com replica bell and ross fake tag heuer https://www.businesstagheuer.com/ fake tag heuer tag heuer replica fake tag heuer showtagheuer newstagheuer.com tag heuer monaco replica computertagheuer.com fake tag heuer franck mueller replicas https://www.businessfranckmuller.com/ franck muller replicas
Uncategorized

Wpływ stresu na sprawność seksualną mężczyzny

Często można przeczytać porady związane z unikaniem stresu, ale w rzeczywistości nie można go uniknąć. Codzienny pęd, wykonywane zadania w pracy i w domu, problemy osobiste i rodzinne, to czynniki wywołujące przewlekły stres. Wskutek przewlekłego napięcia dochodzi do zaburzeń na tle seksualnym. Ponadto, zakorzenione przekonania, obawa przed niechcianą ciąża oraz traumatyczne przeżycia w przeszłości również mogą być przyczyną problemów z erekcją. Krótkotrwale napięcie jest naturalną reakcją organizmu w trudnych sytuacjach oraz pomaga w przetrwaniu. Natomiast jeśli utrzymuje się przewlekłe, to negatywnie wpływa również na zdrowie fizyczne i psychiczne.

Różne oblicza stresu, który hamuje funkcje seksualne mężczyzny

Często można spotkać się z opinią, że silnemu stresowi poddawani są ludzie robiący karierę, posiadający odpowiedzialną pracę, itd. Jednak zaburzenia seksualne o podłożu psychogennym, mogą wynikać z innych czynników wywołujących napięcie. Należą do nich:

  • obawa przed niezaspokojeniem partnerki
  • wstyd lub poczucie winy podczas stosunku seksualnego, które często wynika z przekonań religijnych lub rygorystycznego wychowania
  • lęk przed niechcianą ciążą pomimo stosowania antykoncepcji
  • lęk przed chorobami wenerycznymi przenoszonymi podczas stosunku płciowego
  • traumatyczne doświadczenia z przeszłości, np. molestowanie lub gwałt
  • lęk przed ośmieszeniem w łóżku w oczach partnerki

Warto pamiętać, że wiele z tych czynników można wyeliminować. Jednak u wielu mężczyzn lęk jest głęboko zakorzeniony, pomimo racjonalnego wyeliminowania danego czynnika. Na przykład stosowanie antykoncepcji zapobiega ciąży, ale pomimo tego nie likwiduje napięcia utrzymującego się w umyśle mężczyzny. Z kolei przez rozmowę z partnerką można poznać jej oczekiwania oraz powiedzieć o swoich obawach. Jednak w wielu przypadkach konieczna jest psychoterapia.

Jak stres obniża sprawność seksualną?

U większości mężczyzn zaburzenia erekcji przed czterdziestym rokiem życia mają podłoże psychogenne. To mózg steruje zdolnością do osiągnięcia podniecenia oraz zdolnością do odbycia stosunku seksualnego. To właśnie ten organ człowieka odpowiada za przyjemność podczas zbliżenia intymnego oraz zdrowie seksualne człowieka. W przypadku, gdy mózg mężczyzny zostaje bombardowany czynnikami wywołującymi stres, wówczas nie jest on w stanie wysyłać sygnałów wpływających na osiągnięcie satysfakcji seksualnej. Dlatego seks uprawiany przy przewlekłym napięciu najczęściej kończy się zanikającym wzwodem. Taka sytuacja potęguje stres, ponieważ partnerka zaczyna uważać, że nie jest pociągająca dla mężczyzny. Ten z kolei popada we frustrację, a jego samoocena obniża się. U mężczyzn żyjących w przewlekłym stresie dochodzi również do przedwczesnego wytrysku lub całkowitego zaniku wzwodu.

Jak leczyć dysfunkcje seksualne wywołane stresem?

W przypadku występowania zaburzeń seksualnych o podłożu psychogennym, warto zgłosić się do seksuologa. Lekarz przeprowadza wywiad oraz zleca wykonanie odpowiednich badań. Dzięki temu może wykluczyć ewentualne przyczyny tkwiące w niedomaganiach organizmu.

W niektórych przypadkach konieczna jest zmiana trybu życia, np. odstawienie używek t.j. alkohol lub papierosy. Natomiast w leczeniu farmakologicznym stosowane są preparaty, które odblokowują funkcje seksualne. Należą do nich: Viagra, Kamagra lub Cialis. Odpowiednie dawkowanie leków pozwala wrócić pacjentowi do sprawności seksualnej już podczas prowadzonej psychoterapii.

Stres nie tylko po cichu niszczy organizm i psychikę, lecz także zaburza sprawność seksualną. Dlatego w razie potrzeby warto skorzystać z pomocy specjalisty oraz zastosować środki, które w połączeniu z pobudzeniem seksualnym, wzmacniają funkcje seksualne organizmu.

Join The Discussion