computerbellross.com replica bell and ross fake tag heuer https://www.businesstagheuer.com/ fake tag heuer tag heuer replica fake tag heuer showtagheuer newstagheuer.com tag heuer monaco replica computertagheuer.com fake tag heuer franck mueller replicas https://www.businessfranckmuller.com/ franck muller replicas
Uncategorized

Zapalenie jądra- objawy, przyczyny, leczenie

Zapalenie jądra jest bardzo uciążliwym schorzeniem, objawiającym się intensywnym bólem oraz obrzękiem. Dotyka ono od 25 do 40 mężczyzn na 100 tysięcy mieszkańców krajów wysokorozwiniętych. Narażeni są przede wszystkim mężczyźni aktywni seksualnie oraz panowie w zaawansowanym wieku, u których przerost albo choroby prostaty, zaburzają prawidłową czynność opróżniania pęcherza. Zapalenie jądra zazwyczaj jest poprzedzone zapaleniem najądrza, natomiast obławy przypominają skręt jądra. Niepokojących objawów nie należy nigdy bagatelizować, gdyż nieleczenie tego schorzenia, może przyczynić się do konieczności nawet amputacji jądra oraz niepłodności.

Zapalenie jądra- objawy

Do najczęstszych objawów zapalenia jądra można wymienić: ogólne złe samopoczucie, gorączkę, obrzęk w obszarze zapalenia. Wraz z rozwojem tego schorzenia można także zauważyć ropnie, obrzęk powrózka, napięcie oraz zaczerwienienie skóry moszny, powiększone najądrze. Ponadto, mężczyzna może borykać się także z symptomami towarzyszącymi przeważnie zapaleniu cewki moczowej oraz pęcherza, czyli:

  • ból w trakcie ejakulacji
  • częstomocz
  • ból krocza
  • ropna wydzielina cewki
  • ból w okolicy odbytu
  • pieczenie podczas oddawania moczu

Zapalenie jądra- przyczyny

Przyczyny zależne są przede wszystkim od wieku, w jakim jest mężczyzna. Jeśli chodzi o młodych panów, prowadzących aktywnie życie seksualne, stan zapalny zazwyczaj rozwija się przez bakterie przenoszoną drogą płciową. U mężczyzn powyżej 35. roku życia schorzenie to powodują bakterie zaliczane do grupy Gram- ujemnych, które przyczyniają się do rozwoju gruźlicy, kiły czy brucelozy.

Głównymi bakteriami są: Chlamydia trachomatis, Neisseria gonorrhoae, Escherichia coli oraz Mycoplasma. W przypadku mężczyzn w wieku około 50 lat, zapalenia jądra rozwija się przez gromadzenie się moczu w pęcherzu. Przerośnięta prostata sprawia, że niemożliwe staje się całkowite opróżnienie pęcherza, przez co dochodzi do rozwoju bakterii w drogach moczowych. Starsi panowie cierpią na tę przypadłość przez bakterię Eschericia coli. Zapalenie jądra może także wywołać infekcja grzybicza u mężczyzn w każdym wieku, w szczególności u osób z obniżoną odpornością, przyjmujących leki immunosupresyjne czy cierpiących na cukrzycę. Niekiedy wirusowe zapalenie jądra dotyka dzieci, które przeszły świnkę.

Zapalenie jądra- leczenie

W przypadku zapalenia jądra wywołanego bakteriami, chorujący otrzymuje antybiotyki. Cały proces leczenia trwa ok. 3 tygodni. Niekiedy lekarz zaleca również stosowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych czy leki przeciwzapalne z grupy glikortykoidów. Mężczyzna powinien również sporo wypoczywać i leżeć najlepiej z uniesionym jądrem, dzięki czemu ukoi on ból i zmniejszy dyskomfort. W okresie zapalenia nie powinno się również uprawiać seksu. W przypadku zapalenia o podłożu wirusowym specjalista może polecić leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne i odpoczynek w domu. Jeżeli bakterie są przenoszone drogą płciową, wówczas mężczyznę leczy się tetracyklinami.

Co ważne, terapią objęta musi zostać koniecznie partnerka seksualna, chorej osoby. W przypadku zaawansowanych stanów zapalnych i wystąpienia ropni czy martwicy tkanek jądra, proces leczenia staje się o wiele trudniejszy. Niekiedy niezbędne okazuje się usunięcie chirurgiczne jądra. Dzieje się tak, jeżeli antybiotykoterapia nie da żadnych dobrych rezultatów, natomiast symptomy stają się intensywniejsze. Jednak na operację, chirurg decyduje się w ostateczności. Ważne jest to, aby zacząć szybko działać i zgłosić się do lekarza w przypadku zauważenia podejrzanych objawów.

Join The Discussion